Panelová diskuze: Digitalizace Česka v roce 2022+

Co je potřeba udělat, abychom se zařadili mezi nejúspěšnější státy v Evropě v digitalizaci?

Panelisté


Ondřej Profant

Ondřej Profant, dřívější poslanec a zastupitel hlavního města Prahy, dnes náměstek ministra pro místní rozvoj a místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše. Po celou dobu svého politického působení se zaměřuje na témata spojená s digitalizací a zavádění open source softwaru.

Jakožto poslanec stál například za návrhem zákona o bankovní identitě, který umožňuje komunikaci s úřady prostřednictvím údajů z elektronického bankovnictví, nebo za zákonem o právu na digitální služby, který občanům garantuje možnost komunikovat se státními úřady elektronicky. Jednou z jeho priorit ve funkci poslance bylo prosazení legislativy, která umožní založit firmu za jeden den online.

 

 


Vladimír Dzurilla

Vladimír Dzurilla vystudoval Slovenskou technickou univerzitu v Bratislavě, absolvoval studijní pobyt v Nizozemí a studium na Britské Open University. Pracoval ve společnostech Accenture, O2 jako konzultant a poradce managementu u projektů výměny a implementací velkých IT systémů a zavádění organizačních a procesních změn.

V současné době zastává funkci generálního ředitele státního podniku Státní pokladna Centrum sdílených služeb, jehož hlavním úkolem je poskytování ICT služeb pro státní správu a provoz Národního datového centra. Zároveň vede Národní agenturu pro komunikační a informační technologie, s. p. Ta tvoří strategie neveřejných komunikačních sítí, včetně návrhů implementace vhodných bezpečnostních opatření a dodává sdílené služby pro veřejnou správu jako například portál občana a identitu občana.

Vladimír Dzurilla rovněž působí jako Zmocněnec vlády pro oblast IT a digitalizace. V rámci této pozice vytvořil a realizuje strategickou koncepci Digitální Česko, která přispívá k výraznému posunu v oblasti státního IT a digitální ekonomiky. Významně se podílel na vzniku Zákona o právu na digitální služby, Inovační strategie ČR The Country for the Future a dalších projektech transformace veřejné správy.

 


Zdeněk Zajíček

Zdeněk Zajíček, absolvent pražské právnické fakulty a nápaditý inovátor, je především jednou z klíčových postav digitalizace u nás. Širší veřejnost ho zná především jako průkopníka digitalizace státní správy – během své třicetileté kariéry má za sebou množství úspěšných projektů. Se svým týmem vytvořil již v prvních letech nového tisíciletí systém Czech POINT, Datové schránky a Základní registry. Poté měl oblast ICT na starosti mj. jako náměstek na ministerstvech.

Od roku 2016 stojí v čele ICT UNIE (zabývající se zaváděním moderních informačních technologií do podniků i státní správy) a od podzimu 2020 je viceprezidentem Hospodářské komory. Z této pozice se mu podařilo připravit a získat podporu poslanců napříč politickým spektrem pro Zákon o právu na digitální služby, odbornou veřejností nazýván jako “digitální ústava”, a také pro Zákon o bankovní identitě, díky které je poskytnut jednodušší přístup do Portálu občana každému, kdo má zřízené internetové bankovnictví.

 


Michal Bláha

Michal Bláha je spolu-zakladatel atlas.cz, podnikatel, investor, držitel několika Křišťálových lup včetně Projektu roku a Osobností roku. Také má na svědomí nadaci a projekt o hospodaření státu HlidacStatu.cz a server Moderni-stat.cz, kde se zhmotňuje jeho dlouhodobý zájem o inovaci a digitalizaci státu a jeho zkušenosti z této oblasti.

 

 

 

 

Moderátor


Petr Koubský

Petr je český publicista, analytik informačních a komunikačních médií a pedagog. Působí jako redaktor pro vědu a technologie v Deníku N. Napsal a přeložil několik knih o IT, učí na VŠE a FF UK. Pracoval postupně jako programátor, pak v Softwarových novinách, byl šéfredaktorem časopisu Inside, ředitelem iCollege a vydavatelem webového magazínu 067.