Program

19. Výroční konference itSMF Czech Republic

Kategorie programu

Přednáška
Partnerská přednáška
Keynote
Panelová diskuze

Položky programu

Změny v programu vyhrazeny. Ze závažných důvodů mohou nastat až do startu jednotlivých přednášek.

Hlavní sál

Vřelé uvítání
13:00 - 13:15
EN
Katrina Macdermid
Nespravedlivá očekávání ITSM
Katrina Macdermid
13:15 - 13:55
EN
Detail

Nespravedlivá očekávání ITSM
Ve světě, který se stále více zaměřuje na kvalitu služeb, jsou nyní IT oddělení postavena před nový úkol: vytvoření skvělé uživatelské zkušenosti. Tento posun vyvolává kritickou debatu, kterou vede Katrina ve svém konceptu Humanising IT™:
Musí být všechny zkušenosti skvělé?
Tato otázka poukazuje na klíčový problém. Zatímco společnosti založené na službách vynakládají prostředky na designové myšlení a porozumění zákazníkům, aby podpořily pozitivní interakce, IT profesionálové jsou často ponecháni vybaveni pouze tradičními rámci ITSM, které nikdy nebyly navrženy tak, aby vytvářely a podporovaly zážitky. Tento nepoměr připravuje půdu pro Katrininu diskusi o novém vymezení role správy IT služeb při zvyšování angažovanosti uživatelů.
Katrina obrátila směr tradičního ITSM tím, že do něj začlenila principy designu zaměřeného na člověka - prvky, které jsou v rámcích IT tradičně přehlíženy. Obhajobou této integrace se snaží vzdělávat a posilovat IT profesionály, aby vytvářeli pozitivní zkušenosti, které jsou přínosem jak pro uživatele, tak pro IT profesionály, kteří je podporují. Připojte se ke Katrině, která zkoumá, jak tyto změny v perspektivě a přístupu mohou transformovat IT z podpůrné funkce v pozadí do první linie zprostředkovávající pozitivní zkušenosti uživatelů.

Výstupy z přednášky:
Pochopení potřeb uživatelů: Naučte se, jak aplikovat principy designu zaměřeného na člověka při navrhování IT procesů a služeb, které jsou nejen funkční, ale také intuitivní.
Nové vymezení role ITSM: Objevte strategie, jak změnit roli ITSM z technické podpory na klíčového hráče, který umožňuje dosažení obchodních výsledků.
Posílení postavení prostřednictvím vzdělávání: Získejte poznatky o tom, jak vzdělávání a informovanost mohou posílit postavení IT profesionálů, aby mohli inovovat a zlepšovat výsledky služeb.

Paul Wilkinson
Hazardujete se SVÝM IT? Opravdu… Není to raketová věda!
Paul Wilkinson
14:00 - 14:40
EN
Detail

Není to raketová věda! Více než 20 let jsem odhaloval, jak jsme se stali závislými na přijímání nejnovějšího nablýskaného rámce nebo metody v naději, že vyřeší problém řízení IT (ITIL, Agile, DevOps, SAFe). V roce 2021 jsem odhalil, že 70 % z nich selhává. Konzistentně! Rok co rok, protože neřeší základní základy ABC ICT (Attitude, Behavior, Culture), které jsme zavedli v roce 1996!
Ale ABC je stará! Lidé trvali na něčem nablýskaném a novém.
Přebalil jsem ABC do nového rámce nazvaného „The Shiny New Thing that Really Helps“ (SNTTRH) a provedl globální průzkum, který potvrdil 70% míru selhání. Uvedl jsem 10 tipů, jak tyto problémy vyřešit. V roce 2024 jsem znovu provedl průzkum SNTTRH. Jistě se nyní situace zlepšila? IT se stává příliš kritickým. Už si nemůžeme dovolit důsledně a neustále selhávat. Hazardujete se svým IT tím, že ignorujete základy ABC?
Přijďte si porovnat VAŠI organizaci s:

  • ŠOKUJÍCÍMI výsledky nejnovějšího celosvětového průzkumu 2024 „Shiny New Thing that Really Helps“ a
  • Vybranými nejlepšími globálními kartami nejhorší praxe ABC (Attitude, Behacior, Culture).
    Máte zavedené základy? Jaké tipy si můžete odnést, abyste nepatřili mezi 70 % odsouzených k neúspěchu.

Přestávka na kávu
14:45 - 15:15
Přednáška platinového partnera- OpenText
15:15 - 15:40
EN
Tereza Křetínská
Čím jsme my lidé nenahraditelní?
Tereza Křetínská
15:45 - 16:10
EN
Detail

I když umělá inteligence a automatizace mohou zvýšit efektivitu a zvládnout opakující se úkoly, existují jedinečné lidské vlastnosti a dovednosti, které zřejmě zajistí, že lidé zůstanou v IT průmyslu i mimo něj nepostradatelní. Pojďme je prozkoumat a prodiskutovat, jak je můžeme dále zdokonalovat.

Přednáška zlatého partnera
16:15 - 16:40
EN
Přestávka na kávu
16:45 - 17:15
Stanislav Vojtíšek
Přednáška Stanislava Vojtíška
Stanislav Vojtíšek
17:15 - 17:40
EN
Detail

Rostoucí digitalizace a automatizace přináší zásadní změny do designu a funkcionality HMI (Human-Machine Interface) v pilotní kabině moderních letadel. Tato přednáška se zaměřuje na klíčové otázky spojené s technologiemi, které piloty podporují, ovlivňují jejich rozhodovací procesy a mění způsob, jakým interagují s letadlem.

Během prezentace se zaměříme na:

  1. Evoluci HMI v letectví – Od mechanických přístrojů k plně digitalizovaným kokpitům, kdo vlastně řídí letadlo, autonomní módy
  2. Designové principy HMI – Intuitivní ovládání, přehlednost informací a minimalizace kognitivní zátěže pilota, ovladatelnost v krizových situacích.
  3. Výzvy v ovladatelnosti IT systémů – Komplexita, integrace různorodých dat a potřeba vysoké spolehlivosti.
  4. Lidská kreativita a adaptabilita – Jak kreativní myšlení a schopnost improvizace zůstávají klíčovým prvkem, zejména v krizových situacích.

Přednáška také přiblíží nejnovější trendy, jako je využití dotykových obrazovek, hlasových asistentů a rozšířené reality, a zamyslí se nad tím, jak tyto technologie ovlivňují roli pilota a interakci mezi člověkem a strojem. Diskutována bude i otázka, zda rostoucí míra automatizace zvyšuje bezpečnost, nebo naopak posouvá pilota do role „monitoru“ a operátora, čímž zvyšuje riziko chyb při neočekávaných situacích. Zmíněna bude i role IT technologií ve výcviku a simulacích.

Cílem přednášky je inspirovat k diskusi o tom, jak efektivně vyvážit technologický pokrok s lidským faktorem, aby zůstala zachována vysoká úroveň bezpečnosti a lidské autonomie v moderním letectví.

Zakončení prvního dne
17:55 - 18:05
EN
Networking
18:15 - 22:15

Vícejazyčný sál

Přestávka na kávu
14:45 - 15:15
Jiří Skála
Jsme připraveni na novou generaci AI nástrojů?
Jiří Skála
15:15 - 15:40
CS
Detail

V této prezentaci bych rád navázal na svůj příspěvek z minulého roku, ve kterém jsem představil několik praktických případů použití ChatGPT v každodenním životě konzultantů ITSM. Od té doby se toho hodně změnilo a pokrok v oblasti AI jde čím dál rychleji. Kolují zvěsti, že OpenAI brzy uvede nový model ChatGPT (kódové jméno Orion), který může již mít vlastnosti AGI (umělá obecná inteligence). Nejnovější model ChatGPT, 4o, je však již schopnější než univerzitní profesor.

Základní otázka pro všechny profese, které pracují s informacemi, zůstává stejná jako loni: Jak můžeme rozpoznat, že pokyny a řešení generované nástroji AI založenými na velkých jazykových modelech (LLM), jako je ChatGPT, jsou nepoužitelné nebo dokonce přímo škodlivé? I když nástroje založené na LLM nabízejí obrovský potenciál, nejsou neomylné – stále přetrvávají problémy, jako jsou „halucinace AI“ (generování věrohodných, ale nesprávných informací). Pro úspěšné využívání těchto nástrojů je třeba pěstovat novou sadu lidských dovedností. Tento příspěvek se zaměří na vyvíjející se roli nástrojů AI založených na LLM, vymezí klíčové kompetence pro práci s nimi a nabídne praktické strategie pro identifikaci a zmírnění dopadů halucinací AI.

(text byl sepsán za pomoci ChatGPT 4o a Grammarly)

Martin Kasík
Přednáška zlatého partnera- Ixperta
Martin Kasík
15:45 - 16:10
CS
Andrey Koshcheev
Přednáška zlatého partnera- Eller s.r.o
Andrey Koshcheev
16:15 - 16:45
CS
Přestávka na kávu
16:45 - 17:15
Paul Wilkinson
Abeceda ICT
Paul Wilkinson
17:15 - 17:40
EN

Hlavní sál

Zahájení druhého dne
08:50 - 09:00
EN
Mark Smalley
Čtyři svaté pravdy o utrpení IT
Mark Smalley
09:00 - 09:40
EN
Detail

Tato prezentace se zabývá stresem spojeným s informačními technologiemi z pohledu pradávného buddhistického konceptu. Je určena lidem, kteří se obávají dopadu IT na lidi a jejich podnikání a kteří mají soucit s tím něco udělat.
Staré nemusí nutně znamenat zastaralé. Staré způsoby myšlení a práce je někdy jen třeba přizpůsobit novému kontextu. S ohledem na to jsem si přizpůsobil buddhistické Čtyři ušlechtilé pravdy o utrpení, abych popsal utrpení v oblasti IT. Ano, utrpení v IT. IT je stresující jak pro uživatele, tak pro poskytovatele. Uživatelé jsou znepokojeni pouhou myšlenkou, že by měli volat na servisní oddělení. Po letech, kdy IT inženýři slouží na pageru, se u nich projevuje fyziologická reakce, když zazvoní telefon. IT ovlivňuje pohodu lidí. Musíme to brát vážně.
Čtyři svaté pravdy buddhismu uznávají univerzální existenci utrpení a jeho příčiny. Nabízejí rámec pro pochopení utrpení, jeho původu v touze a připoutanosti, možnosti jeho ukončení a cesty k osvobození od utrpení prostřednictvím bdělosti, sebeuvědomění a transformativního jednání.

Mé čtyři svaté pravdy o utrpení v IT jsou:

  • Pravda o IT utrpení: IT služby mají dopad na emocionální pohodu lidí.
  • Pravda o příčině IT utrpení: Neuvážené chování a nekompromisní algoritmy způsobují IT utrpení.
  • Pravda o konci IT utrpení: Konec IT utrpení zmírní zaměření na dopad IT na lidi a jejich podnikání.
  • Cesta k ukončení IT utrpení: uznejte existenci IT utrpení a uplatňujte empatii a soucit k neustálému zlepšování služeb IT.
    Dotknu se také své práce na XLA a dalších souvisejících nebo nesouvisejících témat.
Neil Keating
Jak úspěšně zavádět XLA- lekce ze života
Neil Keating
09:45 - 10:25
EN
Detail

IT oddělení jsou pod značným tlakem, aby zavedla správné měření zkušeností a přešla od SLA k XLA, ale jak to mohou udělat? Mají jasno v tom, co je to zkušenost a XLA? Jaké jsou kroky k úspěchu?
Toto setkání je praktickým průvodcem krok za krokem vytvořeným na základě dlouholetých zkušeností s praktickými programy implementace XLA a řízení zkušeností a umožní delegátům poučit se z reálných projektů a příběhů a vědět, kde začít a jaké kroky podniknout při postupu na cestě XLA. V rámci tohoto semináře budou zodpovězeny následující otázky:

  • Co je to zkušenost a ekonomika zkušeností
  • Co je to skutečná XLA?
  • Kde začít s měřením zážitků?
  • Jaké jsou mé první kroky?
  • Jakým běžným nástrahám se vyhnout?
  • Existuje návod, jak postupovat krok za krokem?

Na sezení bude nastíněna opakovatelná cesta, která byla vytvořena na základě dobrých i špatných zkušeností z realizace stovek projektů designu XLA, a poskytne posluchačům praktického průvodce úskalími zavádění XLA v reálném životě!

Přestávka na kávu
10:30 - 11:00
Peter Filip
Lidé a kultura jako klíčové nástroje architektury
Peter Filip
11:00 - 11:25
EN
Detail

V tak složitém prostředí, jakým je bankovní architektura, je jedním z klíčových předpokladů schopnosti měnit se. Architektura však neznamená jen nejnovější technologie a nejpokročilejší návrhy. Jde o to, jak vypadá celkový obraz. A jde o neustálou změnu tohoto obrazu.

Udržování obrazu v harmonii vyžaduje neustálé řízení změn, které se dějí. A architektura je organizátorem těchto změn. K této práci existuje více nástrojů, ale tato část se zaměří na roli lidí a roli kultury v této práci. A pochopíte, proč jsou tyto role klíčovými faktory úspěchu.

Antoine Jansen
Revoluce ITSM přístupem zaměřeným na člověka
Antoine Jansen
11:30 - 11:55
EN
Detail

Prezentace se zaměří na smysl a nutnost (absence) upřednostnění člověka v ITSM a na to, jak chtějí podniky a lidé rychleji provést kulturní posun směrem k modernímu IT Service Managementu.

Jaro Tomik
Je načase zbavit se sebestředného IT
Jaro Tomik
12:00 - 12:25
EN
Detail

Víte, zda jsou vaši zaměstnanci produktivní? Jak to víte? Jak se cítí? Pokud se domníváte, že měření MTTR a počtu tiketů vám pomůže objektivně změřit hodnotu, kterou vaše servisní oddělení přináší vašemu podniku, zaostáváte a ohrožujete své talenty. V této přednášce se dozvíte, jak vám ITXM, XLA, DEX pomohou k IT zaměřenému na člověka, a také jaké pravděpodobné problémy můžete očekávat.

Přestávka na oběd
12:30 - 13:30
Panelová diskuze
13:30 - 14:10
EN
Suzanne Galletly
Rychlokurz AI etiky v souladu s předpisy
Suzanne Galletly
14:15 - 14:40
EN
Detail

S tím, jak se umělá inteligence dostává stále více do popředí, se objevují obavy ohledně jejího dopadu na společnost, což vede k volání po „etické umělé inteligenci“. To je pozitivní vývoj, který však zároveň vyvolává mnoho otázek. Co vlastně znamená „etická AI“ a proč je tak důležitá? Jaké jsou hlavní etické zásady související s UI a jaká etická dilemata a problémy AI odhaluje? S rozvojem této oblasti se začínáme setkávat také s mnoha změnami v legislativě týkající se AI. Jaký je však přesně vztah mezi etikou AI a dodržováním předpisů v oblasti AI? Jak vypadá legislativní prostředí AI a jaký bude mít v příštích letech dopad na podnikání a společnost?
Na tomto setkání projdete rychlokurzem, který vám zodpoví tyto otázky a poskytne vám všechny základy, potřebné k tomu, abyste sami začali rozvíjet etické myšlení!

Eddy Peters
Čas, váš nejcennější zdroj
Eddy Peters
14:45 - 15:10
EN
Detail

Čas jsme vždy využívali k naplnění našich povinností. Máme mechanismy, které nám pomáhají toho dosáhnout, jako jsou priority, SLA, OLA… Naučili jsme se maximalizovat čas, který máme k dispozici, tím, že ho naplníme prací, na které záleží.
Můžeme si však zachovat stejný přístup, když se zaměříme na hodnotu, přijmeme spoluvytváření, budeme agilní v řízení služeb? Můj výrok: „To už není efektivní, pokud se chcete skutečně spojit se svými zákazníky a jejich cestou za zkušenostmi.“. Abyste tuto ambici mohli realizovat, musíte si udělat čas!
Podělím se s vámi o své poznatky, jak se musíme dívat na čas jako na zdroj pro řízení provozu v měnícím se světě a jak toto nové zaměření na čas pomůže při polidštění IT.

Přestávka na kávu
15:15 - 15:45
Paula Määttänen
Jak se vyhnout frustraci uživatelů Knowledge Managementu
Paula Määttänen
15:45 - 16:10
EN
Detail

Plánujete knowledge management projekt nebo chcete vylepšit stávající proces? Podceňujete potřebu tohoto procesu?

Tato prezentace poskytuje cenné poznatky o tom, jak přistupovat k tvorbě obsahu článků. Jak se vyhnout běžným úskalím a praktické tipy pro úspěšnou implementaci.

Martin Vitouš
Perspektiva E2E
Martin Vitouš
16:15 - 16:40
EN
Detail

Abychom mohli určit hodnotu, kterou oddělení IT přináší organizaci a jejím lidem, potřebujeme pohled E2E na všechny aspekty. To znamená IT produkty, IT služby, technologie, jednotlivé činnosti, celé hodnotové toky, ale především všechny zúčastněné osoby. Poskytování hodnoty je týmový sport. Tento přehled bohužel ve většině firem chybí. Jak to udělat?

Zakončení druhého dne
16:40 - 17:00
EN

Vícejazyčný sál

Přestávka na kávu
10:30 - 11:00
Zdeněk Švécar
Trendy ve využití AI v projektovém řízení
Zdeněk Švécar
11:00 - 11:25
CS
Detail

Umělá inteligence (AI) nabízí projektovým manažerům nové možnosti ke zefektivnění řízení IT projektů. Zaměříme se na integraci AI do klíčových oblastí projektového řízení, od plánování po realizaci, s cílem podpořit efektivnější a daty podložené rozhodování. Účastníci získají přehled o tom, jak může AI zjednodušit plánování, optimalizovat rozhodování a zlepšit monitoring projektů, a zároveň posílit spolupráci, komunikaci a správu dokumentů.
Prezentace navíc pokryje klíčová témata, jako je řízení nákladů, školení a rozvoj prostřednictvím AI, spolu s nově vznikajícími předpisy, které upravují využívání AI v projektech. Neopomeneme potenciální rizika, včetně obav o ochranu dat, zaujatosti a potřeby transparentních procesů, a zdůrazníme, jak mohou projektoví manažeři těmto výzvám čelit.

Pavel Rabenseifner
Jak lidský přístup může transformovat IT projekty
Pavel Rabenseifner
11:30 - 11:55
CS
Detail

Proč některým projektovým manažerům dopadají projekty lépe a jiným ne? Je to otázka metodiky, nástrojů, nebo snad osobního přístupu? V této přednášce se zaměříme na klíčový faktor úspěchu, který často zůstává opomíjen v řízení změn. Jako projektový manažer a kouč s dlouholetými zkušenostmi vám představím, jak může lidský přístup transformovat IT projekty. Prozkoumáme rozdíly mezi projektovým manažerem, který se chová jako “drzý spratek”, a tím, který je spíše “pečující maminkou”. Ukážeme si, jaký dopad má styl vedení na týmovou dynamiku, motivaci a celkový úspěch projektu.

Lukáš Radil
Lidé a AI: Jak vybrat správné řešení a zařídit, aby ho používali
Lukáš Radil
12:00 - 12:25
CS
Detail

Zavedení AI do organizace není jen otázkou technologií, ale také psychologie a vedení lidí. Jak identifikovat příležitosti, naplánovat změnu a přimět uživatele k aktivnímu využívání nových nástrojů? V této přednášce se dozvíte, jak efektivně kombinovat strategii, technologii a lidský přístup, abyste vytěžili maximum z AI řešení.

Přestávka na oběd
12:30 - 13:30
Aleš Špidla
Kybernetická bezpečnost v byznysu- Byznys v kybernetické bezpečnosti
Aleš Špidla
14:15 - 14:40
CS
Detail

Zamysleme se nad tím, jaký vliv má ( nebo lépe měl by mít ) byznys vliv na procesy kybernetické bezpečnosti v organizaci a jak se to promítá ( promítne ) do byznysu s kybernetickou bezpečností.

Jiří Krula
Organizační a procesní dopady využití cloudu v organizaci
Jiří Krula
14:45 - 15:10
CS
Detail

Státní pokladna Centrum sdílených služeb s.p. je vládou určeným poskytovatelem státní části eGovernment cloudu v nejvyšší bezpečnostní úrovni. V prezentaci se pokusíme nastínit, co vše poskytování cloudových služeb v rámci eGC obnáší. Zaměříme se na finanční řízení, procesy a organizační opatření. To vše na příkladech z praxe.  

Přestávka na kávu
15:15 - 15:45
Člověk jezdcem v sedle AI? Vědomě a rozhodně!
15:45 - 16:10
CS
Přednáška CACIO
16:15 - 16:40
CS